Since 1944

Naila Döner

1944 yılından buğüne büyük özenle ve emekle hazırlanıp sunulan döner kebabın en büyük sırrı babadan oğula aktarılan bilği deneyim işimize duyulan sayğı ve büyük sevgidir.

Ilgaz yöresinin yaylalarında kekikle beslenerek büyümüş hayvanların gıda mühendisi ve veteriner hekimler tarafından gözetimden geçirilmiş sağlıklı etlerini yaprak yaprak kesilip Nail Usta’nın özel marinasyonuyla bir gün önceden şişe diziliyor ve eski usul döner ocağında bakır kalayla tavasında pişiriliyor.

Nail Usta iki asırlık aile meslekleri olan döner kebabının orijinal has halini sofranıza getiriyor.

Kalite

STANDARTLARIMIZ

Onlarca yıldır aynı lezzeti sunabilmemizi sağlayan, taviz vermediğimiz standartlarımız var.

1. Güvenli ve Taze Et Kullanıyoruz
Etlerimizi Ilgaz yaylasında serbest dolaşan, kekikle beslenen, doğumundan itibaren kontrolümüz altında olan hayvanlardan sağlıyor, soğuk zincirin bozulmadığından emin oluyoruz.
2. Her Zaman Aynı Lezzeti Yakalıyoruz
Dönerimizin lezzetini yarım asırdır aynı tutmaya özen gösteriyoruz. Etlerimize gösterdiğimiz özenin aynısını baharatlarımıza da, sebzelerimize de gösteriyoruz.
3. Nail Usta Mutfak İş Başında
Nail Usta üçüncü kuşak döner ustası. Babasından, dedesinden öğrendiği lezzeti her gün yakalamak için prensiplerinden taviz vermeden şubelerimizi yönetiyor, dönerimizi hazırlıyor.
4. Tarihimize Saygı Duyuyoruz
Bu lezzeti bize sunan ustalarımıza olan saygımızı hiç kaybetmedik. Bu saygı sayesinde de hep aynı özenle, aynı azimle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.